About
Unity College Staff List

Staff List

STAFF LIST – SEPTEMBER 2019

SENIOR LEADERSHIP TEAM    
Headteacher          Mrs Cryer SCR
Deputy Headteacher Mrs Hodgson   AHO
Deputy Headteacher Miss Gerrard WGE
Assistant Headteacher Mrs Allen    CAL
Assistant Headteacher Mrs Hammond-Phillips ZHP
Assistant Headteacher Mr Hemissi THE
Assistant Headteacher Mr Holden   MHO
Assistant Headteacher Ms McGregor   JMG
Assistant Headteacher Mr Powell IPO
Director of Resource and Finance Mr Rahman ARA

 

CURRICULUM LEADERS    
English Miss Smith KSM
Maths Mr Cryer DCR
Science Mrs Brierley PBR
  Mrs Hargraves NHA
SENDCo Mrs Duplain SDN
  Miss Smith VSM
Computer Science Mrs Ahmed ZAH
Modern Foreign Languages Miss Barker JBA
History Mr Hargraves GRH
Geography Mr Sharples MSH
Religious Education Mrs Bowman CBO
Technology Mr Jones CJO
Food Technology Mrs Robinson ARO
Expressive Arts Mrs May-Jones VJO
Dance Mrs Anderson MAN
Music Mrs Wilson KAW
Art / Textiles Miss Whiteside TWH
iD Mrs Hudson SHU
PE Mrs Mathews KMA
Film Studies Mrs Shuttleworth RSH
Business Studies Mr Abbas KAB
Transition Leader Mrs Oakley COA

 

HOUSE LEADERS    
North Mrs Doney LDO
South Mr Boardman RBO
East Mr Cole MCO
West Mr Williams MWI

 

 

 

 

TEACHERS IN EACH CURRICULUM DEPARTMENT (WITH TIMETABLE CODE)

ENGLISH DEPARTMENT    
Head of English Miss Smith KSM
Assistant Head of English Mr Mitson HMI
Lead Teacher English and literacy Mrs Dickinson RDI
Teachers of English Mrs Allen CAL
  Mrs Hickling KHI
  Mrs Hussain SAS
  Miss Javed SJA
  Miss McLean CMC
  Mrs Newnes TNE
  Mrs Shuttleworth RSH
  Mrs Wignall GWI
  Miss Wilson KWI

 

MATHEMATICS    
Head of Mathematics Mr Cryer DCR
Assistant Heads of Mathematics Mr Hussain YHU
  Miss Le Mottee RLE
Teachers of Mathematics Mr Ahmad SAL
  Mr Crane RCR
  Mr Eldridge GEL
  Mr Hammond PHA
  Mr Hemissi THE
  Mrs Howarth CHO
  Mrs Khattak ZKH
  Mr Makin NMA
  Ms McGregor JMG
  Mr Walsh SWA
Mathematical Literacy Co-ordinator Miss Le Mottee RLE

 

SCIENCE DEPARTMENT    
Heads of Science Mrs Brierley PBR
  Mrs Hargraves NHA
Teachers of Science Mrs Buckley MOB
  Mrs Butterworth JBH
  Miss Edwards CED
  Mrs Hammond-Phillips ZHP
  Mr Harder MLH
  Mr Heron IHE
  Mrs Oakley COA
  Mr Powell IPO
  Mr Standen SST

 

 

BUSINESS STUDIES    
Head of Business Studies Mr Abbas KAB
Teachers of Business Studies Miss Gerrard WGE
  Mr Patel PPA
  Mr Williams MWI

 

COMPUTER SCIENCE    
Head of Computer Science Mrs Ahmed ZAH
Teachers of Computer Science Mr Abbas KAB
  Mrs Ahmad AAH
Teacher of Computer Science/VLE Coordinator Mr Patel PPA

 

EXPRESSIVE ARTS    
Head of Expressive Arts Mrs May-Jones VJO
Teacher of Drama       Mrs Entwistle LEN
Head of Music Mrs Wilson KAW
Leader of Art / Textiles Miss Whiteside TWH
Teacher of Art Mr Atherton MAT

 

HUMANITIES (HISTORY / GEOGRAPHY)    
Head of History Mr Hargraves GRH
Head of Geography Mr Sharples MSH
Teacher of Humanities Mr Holden MHO
  Miss Povall BPO
  Mr Shaun TSH
  Mr Windley CWI
  Miss Wroe LWR

 

iD    
Head of iD Mrs Hudson SHU
Teachers of iD Mrs Anderson MAN
  Mrs Beenham JBU
  Mrs Bowman CBO
  Mrs Butterworth JBH
  Miss Hartley GHA
  Mrs Doney LDO
  Mrs Rasul ABR
  Mr Shaun TSH

 

MODERN FOREIGN LANGUAGES     
Head of Modern Languages Miss Barker JBA
Assistant Head of MFL Mrs Hewertson HBO
Head of German Miss Dickinson CDI
Teacher of MFL Miss Carder ECA
  Miss Lord JLO

 

PHYSICAL EDUCATION     
Head of PE Mrs Mathews KMA
Teachers of PE Mr Boardman RBO
  Mrs Beenham JBU
  Mr Cole MCO
  Miss Hartley GHA
  Mr Robinson JRO
  Mr Williams MWI
Teacher of PE / SSCO              Miss Smith KES

 

 

RELIGIOUS EDUCATION    
Head of RE Mrs Bowman CBO
Teacher of RE Mrs Rasul ABR

 

 

TECHNOLOGY    
Head of Food Technology Mrs Robinson ARO
Teacher of Food Technology Mrs Anderson MAN
Leader of Technology Mr Jones CJO
Teacher of Technology Miss Brown SAB
  Miss Rose PRO

 

 

 

SUPPORT STAFF

COVER TEACHERS / SUPERVISORS Mrs Ahmad AAH
  Mr Cochrane NCO
  Mrs Doney LDO
  Mrs Grogan DGR
  Mr Hudson CHD
  Mrs Moore LMO
  Miss Rose PRO

 

TEACHING ASSISTANTS  
HLTAs Mrs Mayhew
  Mrs Reynolds
TA3’s Miss Baker
  Mrs Elford
  Miss Greenwood
  Mrs Riley
  Mrs Speakman
TA2’s Miss Dickinson
  Mrs Eccleston
  Miss Forbes
Apprentice TAs Miss Bates
  Miss Waddington

 

ATTENDANCE TEAM  
Director of Attendance Mrs Beenham
Attendance and multi-agency link officer / CLA Mrs Taylor
Attendance team Mrs Dand
  Mrs Pickering
  Mrs Robertson

 

STUDENT SUPPORT SERVICES  
Director of Behaviour for Learning Mrs Cochrane
  Mrs Entwistle
  Mrs Hudson
Safeguarding and Wellbeing Manager / CLA Mrs Worthington
Psychological Well-being Practitioner Miss Sammut
Signpost team Mrs Barry
Behaviour and Pastoral Support Worker Mr Rogan
Behaviour and Pastoral Support Worker Mr Thompson
Treasure Island / Nurture Mrs Duerden-McLean

 

TECHNICIANS  
Senior Science Technician Miss Taylor
Science Technician Mr Mahon
Minibus / Technology Mr Smith
ICT Manager Ammad Akram
ICT Apprentice Mr Slater

 

Headteacher’s PA Mrs Johnson
Data Manager Mrs Whitlock
Examinations Officer Mrs Greenwood
Finance Officer Mrs Rae
Finance Assistant Mrs Jones
  Mrs Winrow

 

ADMIN TEAM Mrs Barrett Internal Reception / First Aid
  Miss Cassidy Humanities / MFL Faculty Clerk
  Miss K Hodson Science Faculty Clerk
  Miss S Hodson Reprographics
  Mrs Ingham Admin
  Mrs Marley Receptionist / Librarian
  Miss Milne Maths Faculty Clerk
  Mrs Stewart Cover
  Mrs Taylor English Faculty Clerk
  Mrs Walsh Arts Faculty Clerk

 

CATERING TEAM  
Catering Manager Mrs Unsworth-Verpoorten
Assistant Catering Manager Miss Thompson
  Miss Birkett
  Mrs Bolt
  Miss Carroll
  Miss Duffy
  Mrs Holden
  Miss Rogers
  Miss Shaw
  Mrs Small
  Mrs Tibbs
  Miss West 

 

WELFARE  
Team Leader Miss Waddington
  Mrs Barrett
  Mrs Murray
  Ms Scott
  Miss Turmore
  Mrs Veldon
  Mrs Wooller